מרכז רבין - גגות מיוחדים

 

הגגות המיוחדים של מרכז רבין תוכננו ובוצעו כפרויקט מיוחד במסגרת הפרויקט הרחב של הבניין.

שני הגגות – הגדול (מעל אולם האירועים) בשטח של כ-800 מ"ר והקטן (מעל הספרייה) בשטח של כ-300 מ"ר – עוצבו ככנפי יונה, והם מבטאים באופן סמלי את חתירתו של יצחק רבין המדינאי לשלום.

 

הגגות הינם בעלי גיאומטריה מרחבית, שהינה חופשית ופיסולית לחלוטין, ואינה מהווה חלק משום צורות או גופים גיאומטריים-אנליטיים ידועים, ובכך גם היו טמונים האתגרים התכנוניים והביצועיים שלהם.

 

הגג הגדול מורכב מ-2 כנפיים וגוף מרכזי, במשקל כולל של כ-75 טון, והגג הקטן מורכב מ-2 כנפיים במשקל של כ-20 טון. כל הכנפיים (למעט הגוף המרכזי של הגג הגדול) הינם נטולי קונסטרוקציית פלדה, וחוזקם נובע מן הצורה והחומר שלהם בלבד, כפי שיוסבר בהמשך.

 

בין חלקי הגגות ישנם חלונות סקיילייט המחדירים לאולמות אור שמש ביום, ומאירים כלפי חוץ בלילה.

 

תהליך התכנון החל בעיצוב פיסולי של הגגות באמצעות מספר דגמים פיזיים. הדגם הסופי עובד, "הוחלק" ולוטש, ועליו סומנה רשת של נקודות אשר "נקראו" בתהליך של דיגיטציה לתוך תכנת מחשב. המיפוי התלת-מימדי שימש בסיס לעבודה נוספת בתוכנת Rhino, ולאחר מכן בתכנת 3D Studio Max, עד לקבלת מודל תלת-מימדי ממוחשב.

 

התכנון המקורי הניח מספר אפשרויות לביצוע הגג ובהן: קורות פלדה מעוקמות ברדיוסים משתנים ועליהן התזת בטון (פרוצמנט), חיפוי אלומיניום, G.R.C, ועוד. חברת Octatube ההולנדית אשר זכתה במכרז, הציעה רעיון שונה על פיו הגגות יבוצעו מחומר מרוכב – Glass Reinforced Polyester (G.R.P) טכנולוגיה השאובה מתחום בניית האניות, גלשני רוח וכו', אשר פותחה בהולנד בשיתוף חברת Holland Composites.

העיקרון ההנדסי מבוסס על תקרת כריך המורכבת מפלטה עליונה ותחתונה, המורכבות ממספר שכבות של GRP בעובי כ-5-7 מ"מ כל אחת, וביניהן תווך אמצעי של פוליאוריטן מוקצף (Foam) בעובי כולל של 200-300 מ"מ. על פי שיטה זו, מבנה הכריך, הרכבו והגיאומטריה דמוית הקליפה שלו, מהווים ויוצרים את חוזקו של הגג, ללא תוספת קונסטרוקציית פלדה או אמצעים אחרים. מבנה זה יוצר גם את האיטום והבידוד התרמי הנדרשים. כל הכנפיים של הגגות בנויים, אם כן, מאותם "כריכי" פיברגלאס עקמומיים בעובי כ-20-30 ס"מ, ואילו הגוף המרכזי של הגג הגדול בנוי ממסבך פלדה תלת-מימדי, המשמש כקורה ראשית של גג האולם, ומצופה מעל ומתחת בכריכי פיברגלאס עקמומיים דקים.

 

יתרונות השיטה: רמת שליטה מוחלטת על העיצוב הגיאומטרי, רמת גמר גבוהה ללא חיבורים ותפרים נראים לעין, ורמת בקרה גבוהה על תהליך הייצור וההרכבה בשטח.ייצור הגגות נעשה ב-2 המפעלים בהולנד, והגגות נשלחו ארצה דרך הים ב-70 חלקים, אשר הורכבו באתר לצורתם הסופית של הגגות. הכנפיים המוגמרות הונפו על ידי מנופי ענק והורכבו על גבי מערכת הקירות והעמודים שהוכנו קודם לכן.בגגות היונה של מרכז רבין נעשה שימוש ייחודי בעולם בטכנולוגיה זו לבנייה. הגגות מהווים אלמנט עיצובי וסמלי הבולט למרחוק.

© 2014 by Halberstadt Architecture.